מ"י נ. אלגראדאת פא-ירושלים בי-06\13150


 

   

בתי המשפט

ע"פ 2763/08

בית המשפט המחוזי בירושלים

ע"פ 2756/08

28/12/2008

 

כבוד השופט יעקב צבן

כבוד השופטת חנה בן-עמי

כבוד השופט רפי כרמל

לפני:

 

 

 

מדינת ישראל

בעניין:

המערערת

באמצעות עו"ד פדן מפרקליטות מחוז ירושלים

 


 

 

נ  ג  ד

 

 


 

1. יוסרי אלגראדאת ת.ז. 93728480

ע"י ב"כ עו"ד מוסטפא יחיא

2. עלי אלגראדאת ת.ז. 81052805

ע"י ב"כ עו"ד וסים סלאמה

 

המשיבים

 

 

פסק דין

 

        ערעור המדינה וערעור המשיב מס' 2 על גזר דינו של בית משפט השלום בירושלים (כב' השופט ד' מינץ), בת.פ. 4041/06, מיום 25/9/08, לפיו הורשעו המשיבים, על פי הודאתם, בעבירה של גניבת רכב. בנוסף, משיב 1 הורשע בעבירה של כניסה לישראל שלא כדין ומשיב 2 הורשע, בנוסף, בעבירה של הסעת שוהה בלתי חוקי ובעבירה של הכשלת שוטר. על המשיב 1 נגזר עונש מאסר בפועל לתקופה של שלושה חודשים ומאסר מותנה, ועל המשיב 2 נגזרו שמונה חודשי מאסר בפועל ומאסר מותנה והופעל, במצטבר, עונש מאסר בן חודש ימים שרבץ לפתחו.

 

1.     ביום 17/9/06, גנבו המשיבים את רכבו של המתלונן לאחר שהמתלונן יצא מרכבו והותירו מונע, לצורך חלוקת סחורה, במרכז ירושלים. המשיב 2 נהג את הרכב והמשיב 1, שהיה שוהה בלתי חוקי, ישב לצידו. במהלך הנסיעה דלק רכב משטרתי אחר הרכב הגנוב וחרף קריאות השוטרים לנוהג ברכב לעצור, המשיך המשיב 2 בנסיעה והתעלם מקריאות השוטרים. כאמור, המדינה מערערת על קולת העונשים מחד, והמשיב 2 מערער על היות העונש שהוטל עליו עונש חמור, מאידך.

 

2.     ב"כ המשיב 1 טוען, בין היתר, לכך שאין מקום להגדרת העבירה של גניבת רכבים משום מכת מדינה ולא באה כל ראיה לכך. לדבריו, יש להקפיד על ענישה אינדיבידואלית, ובכל מקרה, חומרת העבירה מהווה שיקול אחד מבין שיקולים אחדים. לדבריו, יש לדחות את ערעור המדינה מכל וכל. העבירה, כך ציין, בוצעה בחודש אוקטובר 2006, והיא עבירת הרכוש היחידה אותה ביצע המשיב 1 מימיו. חלקו במעשים היה מינורי. הסנגור הדגיש את החרטה שהביע המשיב 1, הן בבית המשפט והן כמפורט בתסקיר שרות המבחן, המשיב 1 הפנים את טעותו ולמד את הלקח והסנגור מסכם כי העונש שהוטל על המשיב 1 מאזן את שיקולי הענישה המתחייבים בנסיבות העניין, וכי המשיב 1 עומד להינשא, ועל כן ביקש לדחות את ערעור המדינה.

 

3.     סנגורו של המשיב 2 הפנה לכך שהעבירות  שבוצעו על ידי משיב זה בוצעו על רקע התמכרותו לסמים, כפי שעולה גם מתסקיר שירות המבחן שניתן בעניינו. המשיב 2 נגמל מהתמכרות זו והוא הביע חרטה על מעשיו. כיום נמצא המשיב 2 בהליך גמילה אותו הוא מבצע באופן חיובי, כפי המפורט במסמך מטעם המכון שהוגש מטעמו. עוד הפנה הסנגור למצבו המשפחתי של המשיב 2, למצבו הבריאותי, ולכך שיש לגזור את עונשו מבחינה אינדיבידואלית. לפיכך, עתר הסנגור לקבל את המלצת שירות המבחן ולגזור על המשיב 2 מאסר בפועל שירוצה בעבודות שירות.

        מטעם שני המשיבים הוגשה פסיקה אשר לטעמם הנה תומכת בענישה שהוטלה על המשיב 1 ובהקלה בעונשו של המשיב 2.

 

4.     מנגד, ובתמצית, הפנה ב"כ המדינה לחומרת המעשים, לכך שהמשיבים נעצרו אך לאחר מרדף ולאחר שניידת משטרה חסמה את דרכם. ב"כ המדינה הוסיף וטען כי השיקום הנו שיקול אחד מבין שיקולי הענישה ועתר להחמרה ממשית בעונשם של המשיבים.

 

5.     דין ערעור המדינה להתקבל.

       עבירת גניבת הרכב אשר בוצעה על ידי הנאשמים הנה עבירה חמורה בכלל ובנסיבותיה בפרט: מדובר בגניבת רכב בעיצומו של יום ובטבורה של עיר, ביצוע המעיד על תעוזה ומסוכנות. לא רק זאת, המשך התנהלות המשיב מס' 2, יש בו להוסיף חטא על פשע. לצד זאת, באות העבירות הנוספות אשר בוצעו על ידי המשיבים. מעשים ממין זה מחייבים ענישה הולמת וראויה אשר יהא בה להרתיע הן את המשיבים והן אחרים. עונשי המאסר בפועל אשר הוטלו על המשיבים אינם משקפים את הענישה הראויה למעשיהם. לכך יש להוסיף, באשר למשיב 2, את עברו הפלילי המכביד יחסית.

        לפיכך, ולאחר שנתנו דעתנו לכך שערכאת הערעור אינה ממצה את הדין, אנו דוחים את ערעור המשיב 2 ומקבלים את ערעור המדינה וגוזרים על המשיבים, חלף עונשי המאסר בפועל שנגזרו עליהם בבית המשפט קמא, העונשים כלהלן:

 

א.     המשיב מס' 1 – עונש מאסר בפועל לתקופה של שמונה חודשים.

 

ב.     המשיב מס' 2 – עונש מאסר בפועל לתקופה של שישה-עשר חודשים.עונש זה כולל הפעלת המאסר המותנה בן חודש ימים שנגזר על הנאשם בת.פ 2786/03.

 

יתר חלקי גזר הדין, בנוגע עם שני המשיבים, יעמדו על כנם.

 

        המשיב 2 יתייצב ביום 4.1.2008 עד השעה 09:00 בבית המעצר במגרש הרוסים בירושלים, לתחילת ריצוי עונשו.

 

ניתן היום, א' בטבת, תשס"ט (28 בדצמבר 2008), במעמד ב"כ המערערת, באי כח המשיבים והמשיבים.

 

 

_______________              _______________              _______________

  יעקב צבן, שופט                     חנה בן-עמי, שופטת                   רפי כרמל, שופט

 


קלדנית: רחל אמויאל

Source: 
http://info1.court.gov.il/Prod03\ManamHTML5.nsf/226FA223C137C8324225752D0055BE6D/$FILE/48E2B38CB8D1FA5E42257528002AE5BC.html
תאריך: 
28/12/08
Case ID: 
2763_8
Case type: 
עפ
סיווגים
שופטים : רפי כרמל
רפי כרמל
עורכי דין : וסים סלאמה מוסטפא יחיא פדן מפרקליטות
וסים סלאמה
מוסטפא יחיא
פדן מפרקליטות
Powered by Drupal, an open source content management system