עליואת נ. מ"י פמי פא-ירושלים עת-8\30799


 

   

בתי המשפט

ע"פ 2762/08

ע"פ 2735/08

בית המשפט המחוזי בירושלים

 

28/12/2008

 

כבוד השופט יעקב צבן

כבוד השופטת חנה בן-עמי

כבוד השופט רפי כרמל

לפני:

 

 

 

השאם עליואת ת.ז. 80254535

בעניין:

המערער

ע"י ב"כ עו"ד מוחמד חלאילה

 


 

 

נ  ג  ד

 

 


 

מדינת ישראל

 

המשיבה

באמצעות עו"ד פדן מפרקליטות מחוז ירושלים

 

 

 

 

פסק דין

 

        ערעור על גזר דינו של בית משפט השלום בירושלים (ס' נ' כב' השופטת ש' דותן, ס' נשיא), בת"פ 6463/08 ות"פ 4914/06, מיום 24/9/08, לפיו נגזרו על המערער 30 חודשי מאסר בפועל והופעל עונש מאסר מותנה לתקופת 5 חודשים במצטבר, וכן מאסר על תנאי.

 

1.     המערער הורשע, על פי הודאתו, בשתי עבירות של התפרצות לבנין שאינו משמש למגורים וגניבה, בעבירת איומים והסגת גבול, בעבירה נוספת של התפרצות לבניין שאינו משמש למגורים מבלי לבצע גניבה, ובעבירה של גניבת שיק, כל זאת במסגרת צירופי תיקים אותם ביצע המערער.

 

2.     לטענת המערער,הענישה בעניינו חורגת לחומרה מהמקובל, באשר העבירות אותן עבר אינן חמורות בנסיבותיהן. באשר להרשעתו באחת מעבירות הפריצה והגניבה, נטען כי המערער השיב את מכשירי הטלפון אותם גנב באותו האירוע, עבירות אחרות בוצעו עקב התמכרותו לסמים והשיק אשר הורשע בגניבתו, אך נמצא על ידו. עוד נטען, כי בית המשפט קמא לא נתן משקל מספיק לעובדה שהמערער צירף תיקים ולמעשה גזר עונש בגין כל תיק בנפרד. בנוסף נטען כי לא ניתן משקל מספיק לנסיבותיו האישיות  הקשות של המערער ואף תסקיר שירות המבחן שניתן בעניינו של המערער (ואשר לא בא בהמלצה, למעט שילובו של המערער בתוכנית גמילה בין כתלי הכלא), אינו יסודי דיו. עוד הוסיף הסנגור וטען כי עיקר הדגש אמור להיות מושתת על שיקומו של המערער והוא הפנה לפסיקה התומכת בענישה מקלה. לפיכך, עתר להקל בעונשו של המערער.

 

3.     דין הערעור להידחות.

        אמנם, עונש המאסר שהוטל על המערער בצירוף הפעלתו של המאסר המותנה, פירושו תקופת מאסר לא קצרה. אולם, לא ניתן, ואין מקום, להפריד בין המעשים ולבין המערער שענינו נדון: מדובר במערער שבעברו הרשעות קודמות רבות, לרבות בענייני רכוש וסמים, בגינם ריצה תקופות מאסר ארוכות יחסית. כפי שציין בית המשפט קמא, המערער שב ומבצע אותן עבירות ואין בעונשי המאסר בפועל שהוטלו עליו בעבר, בגין מעשים דומים, כמו גם המאסר המותנה שהונח מעל ראשו, כדי להרתיעו מלשוב ולבצע מעשים אלה.  הנאשם ניצל את אורך הרוח שהופגן כלפיו בעבר ופירשו שלא כהלכה, ועל כן, על הענישה בעניינו להרתיעו ככל הניתן מלשוב ולבצע את מעשיו. בנסיבות אלה, נסיבותיו האישיות של המערער, כמו גם התמכרותו לסמים, נדחקות לשוליים מפני האינטרס הציבורי. יצוין כי ניסיונות הגמילה של המערער בעבר לא צלחו ומתסקיר שירות המבחן עולה כי שירות המבחן אינו מצפה לגדולות משילובו של הנאשם בהליך הגמילה. מכל מקום, יש להדגיש כי העובדה שעבירות אלה ואחרות מבוצעות עקב התמכרות לסמים, אינה יכולה לשמש הגנה מפני ענישה ראויה.

        הערעור נדחה.

 

ניתן היום, א' בטבת, תשס"ט (28 בדצמבר 2008), במעמד המערער, בא כוחו וב"כ המשיבה.

 

  _______________                        _______________              _______________

  יעקב צבן, שופט                     חנה בן-עמי, שופטת                   רפי כרמל, שופט

 


 

קלדנית: רחל אמויאל

Source: 
http://info1.court.gov.il/Prod03\ManamHTML5.nsf/D965E7B07842BBFF4225752D0055C163/$FILE/B5E2714FBF67D0F34225752800326E88.html
תאריך: 
28/12/08
Case ID: 
2762_8
Case type: 
עפ
סיווגים
שופטים : רפי כרמל
רפי כרמל
עורכי דין : מוחמד חלאילה פדן מפרקליטות
מוחמד חלאילה
פדן מפרקליטות
Powered by Drupal, an open source content management system