מ"י נ. לוי דוח-א י-ם ת-60200526493


 

   

בתי המשפט


 

ת  015218/09

בית משפט לתעבורה ירושלים

 

24/11/2009

תאריך:

כב' השופטת שרון לארי-בבלי

לפני:

 

 
מדינת ישראל – לשכת תביעות ירושלים

בעניין:

המאשימה

 


 

נ  ג  ד


 

לוי רמי

הנאשם

 


 

ב"כ המאשימה עו"ד גלעד משולם

הנאשם בעצמו

נוכחים:

 


פרוטוקול

 

ב"כ המאשימה: התייצב היום רק העד יורם פרץ, שני העדים הנוספים הוזמנו כדין. אבקש דחיה מן הנימוקים הבאים: שוטרים אינם צד להליך אם הוזמנו להעיד. לא ראוי שאי התייצבותם יכריע את ההליך. כך לא נגיע לחקר האמת ונעודד כפירות שווא מצד נאשמים. במידה שחרג שוטר מכללי המשמעת – יטופל משמעתית. בנוסף – קיימת הצדקה מהותית לדחיה והיא העובדה שהנאשם העיד תלונה במח"ש נגד השוטר אלכסנדר, תלונה שמן הראוי לתת לה להתברר במח"ש בטרם הדיון כאן. כמו כן ניתן לפצות נאשם על הגעתו לשווא ע"י קביעת הוצאות. כך לא ייפגע חקר האמת.

 

הנאשם: אני מתנגד. אני יושב באולם בית המשפט למעלה משעה ואין סיבה שאיאלץ להתייצב שוב.

 

פסק דין

 

מצאתי לזכות את הנאשם וזאת מן הטעמים הבאים:

שלושה עדים חתומים על הדוח שניתן לנאשם: יורם פרץ, אשר התייצב היום אך מדבריו עולה כי לא הבחין בעבירה ורשם הדוח על סמך עדויות שני העדים האחרים, גבאי ארז שלא טרח להתייצב ואף לא הגיש בקשת דחייה, ואלכסנדר קביטניצקי, שהגיש אמש בקשת דחייה. הבוקר שוחחה מזכירתי עם מר קביטניצקי והודיעה לו כי בקשתו נדחתה וכי עליו להתייצב, אולם הוא בחר שלא לעשות כן וטעמיו עמו.

טען ב"כ המאשימה כי חקר האמת מחייב דחייה ולו תוך חיוב בהוצאות. במקרים הפוכים – של אי התייצבותם של נאשמים – נוהג בית המשפט להכריע בהעדר, וזאת לבקשת המאשימה. לא מצאתי מדוע לא יקויים אותו כלל עם המאשימה. שוטרים הם עובדי מדינה המחוייבים להתייצב לעדות, ואם לא עשו כן אין מקום לאלץ את האזרח לשוב לבית המשפט פעם אחר פעם. זמנו של הנאשם – כמו גם זמנו של בית המשפט – אינו הפקר. אמנם צודק ב"כ המאשימה כי יש לחתור לחקר האמת אולם לא בכל מחיר. הצדק מחייב כי אם שני שוטרים לא התייצבו לעדות יפעל הדבר לטובת הנאשם.

לסיום אתייחס לטענת ב"כ המאשימה לפיה מן הראוי להמתין לתוצאות בדיקת מח"ש בטרם המשפט. אין בדברים אלה ממש בתיק הנוכחי. תלונת הנאשם אינה קשורה בביצוע העבירה. בין אם עקף בקו רצוף ובין אם לאו, הוא מלין על התנהגותו של השוטר אלכסנדר בעת מתן הדוח ולכן אין משמעות לתוצאות בדיקת מח"ש.

הנאשם זכאי.

 

זכות ערעור לבית המשפט המחוזי בתוך 45 ימים מהיום.

 

ניתן היום ז' בכסלו, תש"ע (24 בנובמבר 2009) במעמד הצדדים

 

                                                                                

שרון לארי-בבלי, שופטת


 

 


 

 

Source: 
http://info1.court.gov.il/Prod03\ManamHTML5.nsf/B44D3BD038B717E2422576780051FD01/$FILE/1FCBCFE7F8695C5442257678002E2DD2.html
תאריך: 
24/11/09
Case ID: 
15218_9
Case type: 
ת
סיווגים
שופטים : שרון לארי-בבלי
שרון לארי-בבלי
Powered by Drupal, an open source content management system