יגן נ. מ"י פמי


 

   

בתי המשפט

 

ע"פ 4617/09

בית המשפט המחוזי בירושלים

 

 

כבוד השופט משה רביד - אב"ד

כבוד השופט אהרן פרקש

כבוד השופט רפאל יעקובי

לפני:

 

 

  

יגן מאיר

בעניין:

המערער

ע"י ב"כ עו"ד איוס

 


 

 

נ  ג  ד

 

 


 

מדינת ישראל

 

המשיבה

באמצעות פרקליטות מחוז ירושלים

 

 

פסק דין

 

1.         ערעור על פסק דינו של בית משפט השלום בירושלים (כב' השופט ח' לי-רן) בת.פ. 3877/06 מיום 26.5.09. המערער הורשע על-פי הודאתו בעבירה של מרמה והפרת אמונים, עבירה על סעיף 284 לחוק העונשין, התשל"ז-1977. זאת בכך שכבעלים של מוסך מורשה הוציא תעודה כוזבת המאשרת, כי רכב אשר לא עבר את הרישוי השנתי בשל ליקויים מיכניים תוקן אצלו במוסך, למרות שידע, כי בפועל הרכב לא תוקן. בתמורה לכך קיבל המערער סך של 100 ¤. הרשעתו של המערער ניתנה במסגרת הסדר טיעון אליו הגיעו הצדדים, שעל פיו נמחקו מספר עבירות שיוחסו למערער בכתב האישום. לאחר שנתקבל תסקיר של שירות המבחן, טענה המשיבה להרשעה ולעונש של מאסר שירוצה בעבודות שירות ואילו הסניגור טען להימנעות מהרשעה ולשל"צ. בית המשפט גזר על המערער מאסר על תנאי למשך 3 חודשים וכן של"צ בהיקף של 200 שעות.

 

2.         כתב האישום הוגש נגד המערער ושלושה נאשמים נוספים. בסופו של יום נקבע לגבי הנאשמים הנוספים כי ביצעו עבירות שוחד, וחרף זאת בית המשפט נמנע מהרשעתם. בעניינו של המערער החליט בית המשפט קמא להרשיעו מאחר שסבר, כי מידת הפרת האמון שהפר המערער את אמון השלטונות בו משהסמיכוהו להנפיק תעודות המעידות על כשירותו של רכב הנע בכבישים היא משמעותית מאוד ונדמה, כי שיעורה חרף נסיבותיו האישיות של המערער אינו מצדיק שלא להרשיעו בדין.

 

3.         לאחר ששקלנו את טענות באי-כוח הצדדים אנו סבורים, כי בנסיבות המיוחדות של המקרה יש מקום להימנע מהרשעת המערער. זאת מהנימוקים הבאים: ראשית – כל הנאשמים המעורבים בפרשה זו לא הורשעו בדין, על אף שעברו עבירות חמורות בהרבה מזו שעבר המערער. שנית – הרשעתו של המערער תהווה פגיעה בלתי מידתית וחמורה במערער ביחס לעבירה שעבר, בכך שלא יוכל להמשיך להיות בעל הסמכה במקצוע שאותו רכש ובו עבד לאורך שנים רבות.

במצב עניינים זה, ולאחר שגם שירות המבחן המליץ על הימנעות מהרשעה, סבורים אנו כי יש מקום להימנע מהרשעת המערער.

 

4.         לאור האמור אנו מקבלים את הערעור ומבטלים את הרשעתו בדין של המערער וכן מתבטל עונש המאסר על תנאי שהושת עליו. למניעת ספק – רכיב השל"צ (שנמסר לנו כי מחציתו כבר בוצע ע"י המערער) נותר על כנו.

 

ניתן היום, ט' בכסלו תש"ע (26 בנובמבר 2009), בהעדר הצדדים.

המזכירות תשלח את פסק הדין אל באי-כוח הצדדים ואל שירות המבחן.

 

                                                                               

רפאל יעקובי, שופט


 

אהרן פרקש, שופט


 

משה רביד, שופט

Source: 
http://info1.court.gov.il/Prod03\ManamHTML5.nsf/79997C376028E3784225767A00513C97/$FILE/DE38B28BF953B86F4225767800246E3A.html
תאריך: 
26/11/09
Case ID: 
4617_9
Case type: 
עפ
סיווגים
שופטים : משה רביד
משה רביד
עורכי דין : איוס
איוס
Powered by Drupal, an open source content management system