עדנאן אלאטרש נ. זכריה אלהואשלה


 

   

בתי המשפט


 

א  002779/08

בית משפט השלום באר שבע

 

29/11/2009

תאריך:

כבוד השופט פרסקי יעקב

בפני:

 

 עדנאן אלאטרש

בעניין:

התובע

זיאד אלסאנע

ע"י ב"כ עו"ד


 

נ  ג  ד


 

1 . זכריה אלהואשלה

2 . הראל- חברה לביטוח בע"מ

הנתבעים

גיא דוידיאן

ע"י ב"כ עו"ד


 

פסק דין

 

תאונת דרכים בה נגרם נזק למכוניתו של התובע היא העומדת במרכז תביעה זו.

 

תמצית טענות התובע

1.        טוען התובע (להלן: "עדנאן"), כי הינו הבעלים של רכב סוברו (להלן: "הסוברו") בו נהג במועד התאונה. עדנאן נסע בכביש מערד לחורה, לאחר שחלף על פני צומת יתיר, ראה בצד הדרך קרוב משפחה העומד בשוליים עם רכבו (להלן: "אברהים") ועצר לסייע לו. באותה שעה, איבד הנתבע (להלן: "זכריה") את השליטה ברכב המיצובישי בו נהג (להלן: "המיצובישי"). תוך כדי איבוד השליטה ברכב, זכריה פגע במעקה הבטיחות שמאחורי רכבו של עדנאן ופגע בסוברו. לסוברו נגרמו נזקים בסך 8,360 ¤ לפי הערכת השמאי מטעמו ובשל כך שהרכב הוכרז כאובדן כללי. כן שילם התובע 500 ¤ הוצאות השמאי.

 

תמצית טענות הנתבעים

2.        טוענים הנתבעים כי עדנאן עצר במקום אסור לחניה, באמצע הכביש תוך סיכון חיי אדם והפרעה לרכבים בתנועה. בשל כך נגרמה התאונה.  נטען כי קודם לפגיעה של זכריה באמצעות המיצובישי בסוברו, זכריה היה אף הוא באותו כיוון נסיעה כמו עדנאן מערד לחורה. סמוך לפני כניסתו לצומת יתיר, יצא מהצומת רכב אחר שהתפרץ לכביש ללא ציות לרכבים במקום. כתוצאה מהתפרצות הגורם הזר האמור, סטה זכריה שמאלה לנתיב הנגדי ומיד ימינה חזרה לנתיב הנסיעה אולם כאן איבד שליטה.  

 

העדויות

3.        לדיון התייצבו הנהגים המעורבים עדנאן וזכריה. הצדדים הסכימו להגשת דו"ח בוחן התאונות והנספחים לו, למעט עדויות של עדים שלא התייצבו לדיון.

 

טען ב"כ הנתבעים כי יש לזקוף לחובת התובע את אי הזמנתו לעדות של אברהים. נטען שאברהים יכול היה להעיד ולחדד את השאלה היכן יחסית לרכבו חנה עדנאן. יש ממש בטענות הנתבעים לגבי אי זימונו של אברהים ובהתאם להלכה הפסוקה בנושא. יחד עם זאת, אין מדובר בנסיבות ענייננו במחדל היורד לשורשו של עניין כפי שאפרט להלן.

 

דיון

4.        כבר כעת אציין כי עסקינן בשני נהגים אשר לא פעלו בהתאם לתקנות התעבורה, וכל אחד מהנהגים לו לא היה מפר את תקנות התעבורה, היה מונע את התאונה ואפרט.  אין מחלוקת כי עדנאן עצר את רכבו מאחורי רכבו של אברהים (בין שעצר כולו בשול הדרך כטענתו או ששני הגלגלים השמאליים נותרו על הכביש כטענת הנתבעים). אין מחלוקת כי עמד במקום אסור לחניה שכן לא אירעה כל תקלה לרכבו. אין מחלוקת כי מקום התאונה היה מקום חשוך והשעה היתה שעת ערב. עדנאן לא לבש אפוד זוהר ולא הוכח כי נקט באמצעי זהירות אחרים. זכריה, נהג במהירות מעל המותר, ועל פני הדברים נהג בחוסר תשומת לב, דבר שהביא לאיבוד השליטה ברכבו. אמנם, הבוחן המשטרתי לא שלל כאפשרית את גרסת זכריה לגבי הגורם השלישי שנכנס לצומת, אולם עסקינן בשאלת נטל שכנוע אזרחית בה המצב שונה. 

 

העיד זכריה כי לשיטתו, גם אם היה משולש אזהרה התאונה לא היתה נמנעת. למעשה, אין אפשרות לקבוע, במיוחד במסגרת הדיונית של סדר דין מהיר, ולאחר שאף בוחן התאונות לא קבע ממצאים מוחלטים, כיצד בדיוק אירעה התאונה והאם התאונה היתה מתרחשת באופן שונה במקרה שעדנאן החנה את רכבו כולו על שול הכביש לעומת חניה חלקית בלבד על שול הכביש.

 

5.        מצב הדברים שהתברר בפני הינו כזה שזכריה איבד שליטה על רכבו, שלא רק שלא באשמתו והיה פוגע בכול מקרה במעקה הבטיחות בצד הימני של הכביש ונהדף בחזרה. לרוע המזל, באותה נקודה ממש, חנה שלא כדין רכבו של עדנאן שנפגע בתאונה. בתיק זה איני נדרש לנזקים שנגרמו לזכריה, אשר היו נגרמים כנראה בכול מקרה בשל איבוד השליטה ברכבו והפגיעה במעקה הבטיחות. בהתייחס לנזקים שנגרמו לרכבו של עדנאן, סבור אני שיש לחלק את האחריות להם בין שני הנהגים, לאור מצב הדברים שהוצג ולאור תרומתו של כל אחד מהנהגים לתוצאה, כלומר לפסוק לעדנאן את מחצית נזקו.

 

6.        עדנאן הוכיח כי נזקו עומד על סך 8,360 ¤ לפי דו"ח השמאי (לפי חשבון בסטאטוס אובדן מוחלט לרכב) וכן 500 ¤ שכ"ט השמאי.  סה"כ נזק 8,860 ¤. על הנתבעים לשלם לפיכך מחצית הנזק שהינו 4.430 ¤.

 

 

סיכום

7.        כפי שפירטתי לעיל, לאחר ששקלתי את נסיבות התאונה, מצאתי לקבל את התביעה בחלקה ולחייב את הנתבעים בסך של מחצית נזק התובע שהינו 4,430 ¤. לסכום זה יצורפו הפרשי הצמדה וריבית מיום הגשת התביעה ועד התשלום בפועל.

 

בנסיבות שפורטו, כל צד ישא בהוצאותיו.

 

המזכירות תשלח עותק ההחלטה לצדדים.

 

זכות ערעור לבית המשפט המחוזי תוך 45 יום.

 

ניתנה היום י"ב בכסלו, תש"ע (29 בנובמבר 2009) בהעדר הצדדים.

                                                                                

יעקב פרסקי, שופט

 

Source: 
http://info1.court.gov.il/Prod03\ManamHTML5.nsf/3CD4CEFE34E21F354225767D00634C70/$FILE/9AE452BE740B852C4225767D0020C800.html
תאריך: 
29/11/09
Case ID: 
2779_8
Case type: 
א
סיווגים
שופטים : יעקב פרסקי
יעקב פרסקי
עורכי דין : זיאד אלסאנע
זיאד אלסאנע
Powered by Drupal, an open source content management system