סאמר עלי כליבאת נ' ועדת השחרורים


 

 

בתי המשפט

עעא000156/10

בימ"ש לעניינים מינהליים נצרת

 

17.3.10

תאריך:

כב' סגן הנשיא אברהם אברהם

כב' השופט בנימין ארבל

כב' השופט שאהר אטרש

בפני:

 

 

סאמר עלי כליבאת

בעניין:

העותר

 


 

נ  ג  ד


 

ועדת השחרורים

המשיבה

 


 

עתירה לפי חוק שחרור על תנאי ממאסר, התשס"א-2001 על החלטת ועדת השחרורים מיום 8.2.10 בראשות כב' השופט אחסאן כנעאן, וחברים: קסל שלמה, עו"ס בני שאלתיאל, פסיכולוג, סג"ד אסתי עידן בתיק מספר 1213210.

 

 

פסק דין

כב' השופט בנימין ארבל:

 


העותר עושה עונש מאסר שנגזר עליו למשך 14 חודשים בפועל לאחר שהורשע בביצוע עבירות הנוגעות לפקודת הסמים המסוכנים.

 

משמלאו שני שלישים לריצוי עונשו, הוא התייצב בפני ועדת השחרורים, למען זו תורה על שחרורו המוקדם על תנאי בהתאם לסעיף 3 לחוק שחרור על תנאי ממאסר התשס"א – 2001.

 

הועדה דחתה את בקשתו של העותר, לאחר שנתנה דעתה לעברו המכביד, לדו"חות הסוציאליים  הנוגעים לגביו, וכן התייחסה לדו"חות מידע מודיעיניים, המלמדים על כך כי העותר ממשיך בפעילות עבריינית בין כתלי הכלא. הועדה אף נתנה דעתה באשר לכל יתר הגורמים המשפיעים, לרבות העובדה כי התנהגותו בין כתלי הכלא היתה חיובית, לעובדה כי הוא לא קיבל טיפול בכלא ולא הוכנה לו תוכנית רש"א בשל אילוצים שאינם קשורים בו – ועל כן לא זקפה עובדות אלה לחובתו - כן התייחסה הועדה לתוכנית שיקום פרטית  שהוכנה עבורו.

 

חרף כל אלה, קבעה הועדה כי המסוכנות הנשקפת מן העותר רבה. שכן, מן החומר שהונח בפני הועדה עולה, כי אין בכוונתו לשנות מדרכו העבריינית ואף נראה כי יש בכוונתו להתמיד בדרך זו.

 

בעתירה שלפנינו טוענת סניגוריתו של העותר כנגד העובדה שהעותר לא זכה לטיפול ראוי בין כתלי הכלא שלא באשמתו. לטענתה, העותר הינו אסיר חיובי ללא דוחו"ת משמעת ונותן בדיקות שתן סדירות ונקיות.

 

נוכח כל אלה, סבורה הסניגורית כי מן הראוי להעניק לעותר רישיון להתהלך חופשי לאחר שריצה שני שלישים מתקופת מאסרו.

 

לו היה בית משפט זה יושב כערכאת ערעור על החלטת הועדה, יתכן והיה מקום לשמוע את טענות העותר – טענות אשר כולן מהוות משום נימוקי ערעור, אך אין למצוא ביניהן כל טענה מתחום המשפט המנהלי. בית משפט זה אינו יושב כערכאת ערעור על החלטת הועדה, אלא בוחן את סבירות ההחלטה מן הפן המינהלי.

 

אין לומר כי  החלטת הועדה שבפנינו, לוקה בחוסר סבירות, עד כדי שכל ועדת שחרורים אחרת לא היתה מגיעה אליה. מן ההחלטה נראה כי הועדה שקלה את כל השיקולים הרלוונטיים. שקילתם של כל השיקולים גם יחד, הביאה אותה לתוצאה אליה הגיעה, לפיה העותר מסוכן לציבור.

 

עיון בדו"ח הסוציאלי שנערך גבי העותר, מלמד על הליכותיו העברייניות ועל חוסר תובנותו לחומרת מעשיו והשלכת התנהגותו לטווח הארוך. יתר על כן, מהרשומות המודיעיניות, אשר הומצאו לעיון הועדה, עולה כי העותר ממשיך בפעילותו העבריינית אף בין כתלי בית הכלא, כאשר כל הליכותיו מלמדות על סיגול אורחות חיים עברייניות. על כן, בדין קבעה הועדה כי נראה כי האסיר גמל בליבו שלא לשנות מדרכו העבריינית.

 

על כן, דין העתירה להדחות.

 

ניתן היום ב' בניסן, תש"ע (17 במרץ 2010).

המזכירות תמציא העתקים לצדדים.

 

                                                                                

שאהר אטרש, שופט


 

בנימין ארבל, שופט


 

סגן הנשיא אברהם אברהם

 

ריבן-מירב.

Source: 
http://info1.court.gov.il/Prod03\ManamHTML5.nsf/CBF3D04765BD8670422576EA00518D3D/$FILE/569ABFDCE5981017422576E90040C077.html
תאריך: 
18/03/10
Case ID: 
0_0
Case type: 
עעא
סיווגים
שופטים : סגן הנשיא אברהם אברהם
סגן הנשיא אברהם אברהם
Powered by Drupal, an open source content management system