מדינת ישראל נ. טארק


 

   

בתי המשפט

א  001069/07

בבית משפט השלום

בבית - שמש

 

19/03/2009

תאריך:

כב' השופט שמעון שטיין

בפני:

 

 מדינת ישראל

בעניין:

התובעת


 

נ  ג  ד


 

טארק טוויל

הנתבע

 

פסק דין


 

1.         זוהי תביעה כספית ע"ס 6,650 ש"ח שהוגשה בסדר דין מהיר על ידי המדינה כנגד הנתבע, בגין תאונת דרכים מיום 11.7.2006 שעה 05:40 לערך, בכביש מכיוון עטרות לכיוון מחסום א-ראם. הרכב הנפגע הוא ג'יפ של משמר הגבול, נהוג על ידי השוטר רס"ר גיל קדם (להלן, גם: "הנהג").

 

2.         לגרסת הנהג, אשר עדותו נשמעה בהסכמה לאחר שמיעת עדות הנתבע, הרי שבתאריך האמור נסע בדרך בנתיב הימני, כאשר בדרך שני נתיבים, אחד לכל כיוון, אם כי אין סימון הפרדה כלשהו בין הנתיבים.

            בהיותו בנסיעה איטית של כ- 30 קמ"ש, יצא מחנייה או ממרכז של חנויות הנמצאות בציר התנועה מימינו, רכב פרטי נהוג על ידי הנתבע כשהוא פונה שמאלה אל תוך נתיב נסיעתו.

            רכב הנתבע פגע בו בחזית רכבו ואח"כ השתפשף בדופן צידו הימני, נוכח כך שהוא עצמו הסיט את רכבו שמאלה על מנת להימנע מהתאונה.

 

3.         הנתבע מסר גרסה שונה, לדבריו הוא הגיע מכביש חדש מבית חנינה דרך אל ראם לעטרות, ובהיותו בצומת, צומת מסוג T, רצה לפנות שמאלה על מנת לבדוק אם הכביש פנוי, התקדם קצת לצומת ואז שמע רעש של מכה. וכדבריו: "בדיוק נסע הג'יפ ופגע לי בחזית של האוטו שלי, הוא נפגע בגלגל האחורי ימני" (עמ' 2 שורות 9-10). עוד טען הנתבע כי הג'יפ נסע ללא אורות, בעוד שהנהג עמד בעדותו על כך, כי נסע כשאורות רכבו דלוקים.

            בחקירתו הנגדית טען הנתבע כי בזמן התאונה רכבו היה בעמידה, אם כי אישר כי היה חייב להתקדם כדי לראות.

            הנתבע ציין כי בצומת באותו זמן לא היה תמרור, אולם לאחר התאונה "סידרו את הכביש" וכיום יש שם תמרור.

 

4.         במסגרת עדות הנהג, הוצג טופס הודעתו על תאונת הדרכים בה היה מעורב ובה צויין כי נגרם נזק לדלת הקדמית ימנית, צמיג מפונצ'ר ונזק לפנס ימני קדמי. ואולם, בדו"ח השמאי שהוגש, אין התייחסות כלשהי לנזק בפנס הרכב.

 

5.         במסגרת הדיון הוצגו לביהמ"ש תרשימים שנערכו על ידי העדים במהלך עדותם, תמונות וחוות דעת השמאי.

 

6.         לאחר שמיעת העדים ועיון בכתבי בית הדין וביתר המוצגים, מצאתי לקבוע כי התאונה התרחשה כאמור בצומת T, כאשר נהג הג'יפ נסע בנתיב הימני במהירות לא גבוהה, כשאורות רכבו דולקים.

            הנתבע הגיע מכביש (ולא מחנייה) אל הצומת, מצד ימין כיוון נסיעת הג'יפ ונוכח היעדר שדה ראייה נכנס לתוכו במגמה לפנות שמאלה, או אז אירעה התאונה כאשר הפגיעה היתה בין חזית רכבו של הנתבע ובין קדמת הג'יפ, לרבות בגלגל הקדמי ימני ובהמשך לאורך דופן ימין שלו.

 

7.         נוכח כך כי מדובר בצומת לא מתמורר, הרי שזכות הקדימה היתה של הנתבע. עם זאת, אין בכך כדי לפטור אותו כליל מאחריות הנובעת מעצם הזהירות המתחייבת בכניסה לצומת.

            אני קובע, אפוא, כי האחריות לקרות התאונה מוטלת על שני הנהגים, אם כי חלוקת הרשלנות ביניהם תחולק כך ש- 70% תהא מוטלת על הנהג ואילו 30% על הנתבע.

 

8.         ובאשר לגובה הנזק, הרי שמעיון בתמונות לא התרשמתי כי ניתן לייחס את הפגיעה בדלת הג'יפ לתאונה דנן.

 

            בנסיבות אלה, דעתי היא כי יש להפחית מסך הנזק כמפורט בחוות דעת השמאי 33% מסכומה הכולל (בהיעדר אפשרות לכמת את "עבודות המוסך" בהתייחס בנפרד לנזקי הדלת). הנזק המוכח יעמוד, אפוא, על סך 4,309 ש"ח ובנוסף לשכ"ט השמאי של 360 ש"ח, סה"כ: 4,669 ש"ח.

            מהסכום האמור יש להפחית 70% רשלנות תורמת ובסה"כ: 1,400 ש"ח.

 

 

9.         נוכח התוצאה אליה הגעתי ובעיקר בשל כך שעיקר האחריות לתאונה רובץ על נהג הג'יפ, לא מצאתי לפסוק הוצאות ושכ"ט עורך דין.

            אשר על כן, הנתבע ישלם לתובעת הסך של 1,400 ש"ח וזאת תוך 30 יום מהיום, ולאחריו ישא הסכום ריבית והצמדה כחוק עד לתשלומו בפועל.

 

ניתן היום כ"ג באדר, תשס"ט (19 במרץ 2009) בהיעדר הצדדים.

המזכירות תמציא העתק לצדדים.

 

           

שמעון שטיין, שופט

Source: 
http://info1.court.gov.il/Prod03\ManamHTML5.nsf/CB778F2BDC5EBDE94225757E0056E502/$FILE/17BEA1AD932FFE254225757E00319912.html
תאריך: 
19/03/09
Case ID: 
1069_7
Case type: 
א
סיווגים
שופטים : שמעון שטיין
שמעון שטיין
Powered by Drupal, an open source content management system